Egzaminy zawodowe

Informacje o egzaminie zawodowym


Centrum Kształcenia Zawodowego w Rudzie Śląskiej od czerwca 2004 roku jest ośrodkiem egzaminacyjnym Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Jaworznie. Poniżej przestawiamy najważniejsze informacje związane z egzaminem potwierdzającym kwalifikacje w zawodzie.

Wspólna organizacja egzaminu


Dyrektor ucznia / absolwenta przystępującego do części praktycznej egzaminu zawodowego informuje dyrektora placówki lub centrum lub pracodawcę o przystąpieniu ucznia lub absolwenta do części praktycznej egzaminu zawodowego w danej placówce, danym centrum lub u danego pracodawcy nie później niż na 2 miesiące przed pierwszym dniem terminu głównego egzaminu zawodowego, określonym w komunikacie Centralnej Komisji Edukacyjnej.

Do zorganizowania przez Centrum części praktycznej egzaminu konieczne jest podpisanie dwóch dokumentów:

  • porozumienia o wspólnej organizacji egzaminu (wzór dokumentu w wersji edytowalnej udostępnia sekretariat placówki),
  • załącznika 15 lub załącznika 16 do Informacji o egzaminie (druk dostepny na stronie internetowej CKE).

Podstawa programowa


Egzamin zawodowy, czyli egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie, jest ‎formą oceny poziomu opanowania ‎przez zdającego wiadomości i umiejętności z zakresu ‎jednej kwalifikacji wyodrębnionej w ‎zawodzie.

Zakres wiedzy i umiejętności dla każdej kwalifikacji został ustalony w ‎‎podstawie programowej kształcenia w zawodach.

Struktura egzaminu zawodowego


Egzamin zawodowy składa się z części pisemnej i części praktycznej.

Część pisemna trwa 60 minut i przeprowadzana jest w formie testu składającego się z 40 ‎‎zadań zamkniętych, zawierających cztery odpowiedzi do wyboru, z których tylko jedna ‎ ‎jest prawidłowa. ‎Część pisemna może być zdawana z wykorzystaniem wydrukowanych papierowych arkuszy ‎egzaminacyjnych lub przy komputerze.‎

Część praktyczna trwa nie krócej niż 120 minut i nie dłużej niż 240 minut i jest ‎‎przeprowadzana w formie testu praktycznego, polegającego na wykonaniu przez zdającego ‎‎zadania egzaminacyjnego zawartego w arkuszu egzaminacyjnym na stanowisku ‎‎egzaminacyjnym. Czas trwania części praktycznej egzaminu zawodowego dla konkretnej ‎kwalifikacji określony ‎jest w informatorze.‎ Dodatkowo na zapoznanie się z treścią zadania egzaminacyjnego zawartego w arkuszu ‎egzaminacyjnym ‎oraz z wyposażeniem stanowiska egzaminacyjnego zdający ma 10 minut, ‎których nie wlicza ‎się do czasu trwania części praktycznej egzaminu zawodowego.

Opłaty


Egzamin jest bezpłatny dla uczniów i słuchaczy.‎

W przypadku absolwentów opłata jest pobierana w razie trzeciego i kolejnego podejścia. ‎

W przypadku młodocianych pracowników koszty egzaminu pokrywa pracodawca.

Osoby przystępujące do egzaminu zawodowego w trybie egzaminu eksternistycznego także wnoszą ‎opłatę.‎

Laureaci i finaliści


Laureaci i finaliści turniejów i olimpiad tematycznie związanych z wybranym obszarem ‎kształcenia są zwolnieni z części pisemnej egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w ‎zawodzie i na świadectwie potwierdzającym kwalifikację w zawodzie otrzymują najwyższy ‎wynik.‎

Wykaz turniejów lub olimpiad tematycznych związanych z wybranym przedmiotem lub dziedziną wiedzy, uprawniających do zwolnienia z przystąpienia do części pisemnej egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie, ogłaszany jest przez ministra właściwego spraw oświaty i wychowania (Ministra Edukacji Narodowej) w Biuletynie Informacji Publicznej nie później niż na 2 lata przed terminem ich przeprowadzania.

Dostosowanie warunków egzaminu


Dostosowanie warunków i/lub form egzaminu zawodowego – na podstawie ‎‎odpowiednich dokumentów – przysługuje osobom:‎

  • niesłyszącym
  • słabosłyszącym
  • niewidomym
  • słabowidzącym
  • z niepełnosprawnością ruchową i z czasową niesprawnością rąk
  • z afazją
  • z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim
  • z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera
  • z chorobami przewlekłymi
  • chorym lub niesprawnym czasowo
  • ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się
  • z niedostosowaniem społecznym lub zagrożeniem niedostosowaniem społecznym
  • które znalazły się w sytuacji kryzysowej lub traumatycznej
  • które mają trudności adaptacyjne związane z wcześniejszym kształceniem za granicą
  • z zaburzeniami komunikacji językowej

Szczegółowe sposoby dostosowania są wymienione w komunikacie dyrektora CKE, który publikowany jest nie później niż do 1 września roku szkolnego, w którym jest przeprowadzany egzamin zawodowy.

Zdanie egzaminu


Aby zdać egzamin potwierdzający kwalifikację w danym zawodzie, należy uzyskać:‎

  • z części pisemnej – co najmniej 50% punktów możliwych do uzyskania (czyli minimum ‎‎20 punktów) oraz‎ ‎
  • z części praktycznej – co najmniej 75% punktów możliwych do uzyskania. ‎

Wynik egzaminu zawodowego ustala i przekazuje komisja okręgowa.

Świadectwa i dyplomy


Zdający, który zdał egzamin potwierdzający kwalifikację w danym zawodzie, otrzymuje ‎‎świadectwo potwierdzające kwalifikację w zawodzie, wydane przez komisję okręgową.

Osoba, która posiada świadectwa ‎potwierdzające wszystkie kwalifikacje wyodrębnione w ‎danym zawodzie oraz posiada ‎odpowiedni poziom wykształcenia, otrzymuje dyplom ‎potwierdzający kwalifikacje zawodowe. Na wniosek absolwenta do dyplomu ‎potwierdzającego kwalifikacje zawodowe dołącza się ‎Europass – Suplement do Dyplomu ‎potwierdzającego kwalifikacje zawodowe, który stanowi uzupełnienie informacji zawartych ‎w dyplomie i ma za zadanie ułatwić ich lepsze zrozumienie, przede wszystkim przez ‎pracodawców i instytucje zagraniczne.

Dyplomy i suplementy do dyplomów wydają okręgowe komisje egzaminacyjne.

Zdający, który nie zdał egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie otrzymuje informację o wynikach.

Termin przekazania szkołom, placówkom lub centrom, pracodawcom oraz podmiotom prowadzącym kwalifikacyjne kursy zawodowe wyników egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie dla aktualnej sesji egzaminacyjnej to 31 sierpień bieżącego roku.

Termin odebrania świadectw potwierdzających kwalifikację w zawodzie zostanie opublikowany, po otrzymaniu tych dokumentów przez Centrum Kształcenia Zawodowego w Rudzie Śląskiej.

Terminy i wyniki egzaminów


Udostępnienie wyników egzaminu dla aktualnej sesji egzaminacyjnej w serwisie dla zdających nastąpi 31 sierpnia bieżącego roku.

Do zalogowania niezbędne są: nr PESEL oraz hasło. Hasła udostępniane są poprzez serwis dyrektorom szkół oraz placówek. OKE w Jaworznie nie udostępnia loginów i haseł podczas rozmowy telefonicznej, a także za pośrednictwem poczty elektronicznej.

Generator wniosku o wydanie dyplomu


Wniosek do dyrektora Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Jaworznie o wydanie dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe wygenerować można z użyciem aplikacji dostępnej na stronie OKE w Jaworznie. Wydrukowany i podpisany wniosek należy przesłać wraz z wymaganymi załącznikami na adres: Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Jaworznie, ul. Adama Mickiewicza 4, 43-600 Jaworzno

Centrum Kształcenia Zawodowego na mapie

Dane teleadresowe

Centrum Kształcenia Zawodowego
ul. Gen. Hallera 6
41-709 Ruda Śląska


Logo Centrum Kształcenia Zawodowego w Rudzie Śląskiej
Centrum Kształcenia Zawodowego
Powrót do góry strony