Warsztat Mechaniczny powstał 1 stycznia 2001 roku. Zajęcia odbywają się w budynkach przy ulicy Gen. Hallera 6 oraz Planty Kowalskiego 6. Stanowisko kierownika warsztatu zajmuje pan Rafał Pawlik. W warsztacie kształci się młodzież w następujących zawodach:
Uczniów kształci kadra dydaktyczna posiadająca wyższe kierunkowe wykształcenie oraz bogate doświadczenie zawodowe. Ponadto nauczyciele regularnie odbywają różnego rodzaju szkolenia z zakresu nauczanych przedmiotów. Szkolenia te organizowane są przez renomowane firmy takie jak SIEMENS, MTS, Autodesk Inventor, Festo oraz SONEL. Jesteśmy ośrodkiem egzaminacyjnym, a nasza kadra dydaktyczna to również czynni egzaminatorzy z zakresu nauczanych przedmiotów.
W ramach zajęć edukacyjnych młodzież wykonuje prace z zakresu obróbki ręcznej i mechanicznej metali i tworzyw sztucznych. Uczy się planować proces technologiczny typowych części toczonych i frezowanych, dobierać narzędzia i parametry skrawania w zależności od przeprowadzanej obróbki, obsługiwać obrabiarki konwencjonalne i sterowane numerycznie.
Warsztat mechaniczny od lat współpracuje z zakładami pracy. Dzięki tej współpracy (np. organizowaniu staży uczniowskich, wyjść edukacyjnych) uczniowie zapoznają się z działalnością zakładu, specyfiką pracy na poszczególnych stanowiskach, wymaganiami stawianymi pracownikom. Jako absolwenci często znajdują tam zatrudnienie. Prowadzimy dni otwarte dla szkół podstawowych, dzięki czemu uczniowie tych szkół mogą zapoznać się z nauczanymi u nas zawodami.
Warsztat Mechaniczny to obecnie zespół pracowni w skład których wchodzą:
Pracownia obróbki mechanicznej
W pracowni uczniowie zapoznają się i nabywają umiejętności oraz wiadomości z zakresu:
Pracownia komputerowego programowania obrabiarek CNC
Pracownia komputerowego programowania obrabiarek CNC jest wyposażona w 11 stacji graficznych, na których zostało zainstalowane oprogramowanie:
W pracowni znajdują się również: rzutnik multimedialny wraz z ekranem, kolorowa drukarka laserowa A3 oraz drukarka 3D wraz z oprogramowaniem.
Pracownia remontowa
Uczniowie w pracowni remontowej nabywają wiadomości i umiejętności z zakresu:
Pracownia obróbki ręcznej
Uczniowie w pracowni obróbki ręcznej nabywają umiejętności i wiadomości z zakresu:
Pracownia elektryczna
W pracowni elektrycznej uczniowie nabywają kompetencji z zakresu:
Pracownia elektroniczno-mechatroniczna
W pracowni elektroniczno-mechatronicznej uczniowie nabywają kompetencji z zakresu:
Regionalne Centrum Szkoleniowe TOYOTA – Pracownia diagnostyki pojazdów samochodowych
W nowoczesnej pracowni realizowane są zajęcia praktyczne dla uczniów technikum ze specjalizacją obsługa i naprawa pojazdów samochodowych, jak i dla pracowników serwisów Toyoty – dealerów, sprzedawców, serwisantów oraz przeprowadzane są egzaminy dla serwisantów w ramach kolejnych stopni specjalizacji. Pracownia wyposażona jest w specjalizowany sprzęt do serwisowania i testowania samochodów:
Regionalne Centrum Szkoleniowe TOYOTA – Multimedialna pracownia mechaniki pojazdowej
Pracownia umożliwia poznanie zagadnień z zakresu nowoczesnych technologii stosowanych w przemyśle motoryzacyjnym. Na wyposażeniu znajdują się:
5-osiowa obrabiarka numeryczna wyposażona w sterowanie SINUMERIK Operate na sterowaniu SIEMENS 840D sl. Centrum frezerskie zostało wyposażone w 30 pozycyjny magazyn narzędzi oraz zintegrowane sondy do pomiaru narzędzi i przedmiotu obrabianego.
Sterowanie, które zostało zastosowane jest kolejnym krokiem w kierunku nowoczesnej obsługi i zwiększenia komfortu pracy operatora. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom cykli obróbczych z elementami programów CAM samo programowanie stało się bardziej przyjazne dla operatora. Skróciło to czas programowania i czas przygotowania obrabiarki do zadań technologicznych. Dzięki zastosowaniu technologii sterowania 3D można wstępnie symulować procesy obróbkowe i „wyłapać” błędy, dzięki czemu rośnie bezpieczeństwo pracy operatora i samej obrabiarki, stabilność prowadzonych procesów produkcyjnych oraz minimalizację kosztów wytwarzania.
Tokarka została wyposażona w sterowanie SINUMERIK Operate na sterowaniu SIEMENS 840D sl. Posiada 12 pozycyjną głowicę narzędziową, w której można zastosować narzędzia obrotowe.
Sterowanie, które zostało zastosowane jest kolejnym krokiem w kierunku nowoczesnej obsługi i zwiększenia komfortu pracy operatora. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom cykli obróbczych z elementami programów CAM samo programowanie stało się bardziej przyjazne dla operatora. Skróciło to czas programowania i czas przygotowania obrabiarki do zadań technologicznych. Dzięki zastosowaniu technologii sterowania 3D można wstępnie symulować procesy obróbkowe i „wyłapać” błędy, dzięki czemu rośnie bezpieczeństwo pracy operatora i samej obrabiarki, stabilność prowadzonych procesów produkcyjnych oraz minimalizację kosztów wytwarzania.
Obrabiarka sterowana numerycznie wyposażona w układ sterowania ciągłego typu Fanuc Oi-MB, 16 pozycyjny magazyn narzędziowy, podzielnicę CNC. Dodatkowo Centrum wyposażone zostało w sondy pomiarowe narzędzi i przedmiotu obrabianego, które ułatwiają i przyśpieszają proces ustawiania narzędzi oraz przedmiotu obrabianego w przestrzeni obróbczej obrabiarki. Centrum obróbcze dzięki zastosowaniu nowoczesnego sterowania Fanuc Maniual znacznie skraca czas przygotowania programu obróbczego i daje możliwość przeprowadzenia symulacji obróbki w 3D. Stosowane może być zarówno do produkcji jednostkowej jak i seryjnej. Może wykonywać obróbkę w 4 osiach jednocześnie.
Nowoczesna, uniwersalna tokarka CNC z 8 pozycyjną głowicą narzędziową ze sterowaniem numerycznym przeznaczona do wysokowydajnej, a jednocześnie precyzyjnej obróbki detali. Poprzez zastosowanie nowoczesnego, prostego i intuicyjnego w obsłudze sterowania Sinumerik 810D Manual Turn skrócono czas przygotowawczy i do minimum wyeliminowano błędy powstające przy programowaniu. Dysponuje gotowymi cyklami obróbczymi, które skracają czas programowania obrabiarki.
Numer telefonu: (32) 248-73-80
Adres e-mail: sekretariat@ckz-ruda.pl
Numer telefonu: (32) 340-49-18
Adres e-mail: osrodek@ckz-ruda.pl
Numer telefonu: (32) 340-74-24
Adres e-mail: gastronomiczny-gliniana@ckz-ruda.pl
Numer telefonu: (32) 243-91-30
Adres e-mail: techniczny@ckz-ruda.pl
Numer telefonu: (32) 243-75-70
Adres e-mail: gastronomiczny-oswiecimska@ckz-ruda.pl
Centrum Kształcenia Zawodowego
ul. Gen. Hallera 6
41-709 Ruda Śląska