Beneficjentem projektu „Czas na nowoczesne technologie – modernizacja pracowni w Centrum Kształcenia Zawodowego w Rudzie Śląskiej – etap I” jest Miasto Ruda Śląska, natomiast podmiotem realizującym projekt zostało Centrum Kształcenia Zawodowego w Rudzie Śląskiej.
Projekt jest realizowany w ramach programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027 Priorytet FESL.10 „Fundusze Europejskie na transformację” Działanie FESL.10.14 „Infrastruktura kształcenia zawodowego”.
Planowana całkowita wartość projektu wynosi: 2 054 882,03 zł, w tym:
- finansowanie z Funduszy Europejskich w kwocie nieprzekraczającej 1 541 161,53 zł
- współfinansowanie z krajowych środków budżetu państwa w kwocie nieprzekraczającej 205 488,20 zł
- wkład własny beneficjenta w wysokości 308 232,30 zł
Termin realizacji projektu od 1 sierpnia 2023 r. do 31 grudnia 2025 r.
W Centrum Kształcenia Zawodowego w Rudzie Śląskiej występuje luka pomiędzy ofertą edukacji zawodowej a potrzebami rynku pracy. Niska jakość bazy techniczno-dydaktycznej, w tym przestarzałe zaplecze i wyposażenie pracowni do praktycznej nauki zawodu przekłada się na jakość kształcenia. Odpowiedzą na oczekiwania pracodawców, jak i uczniów jest stworzenie warunków zbliżonych do rzeczywistego środowiska pracy zawodowej pod kątem wyposażenia.
W związku z powyższym projektem objęte zostały Pracownia obrabiarek konwencjonalnych wraz z Pracownią obróbki ręcznej. W ramach projektu stare urządzenia zostaną zastąpione nowymi, energooszczędnymi, pracującymi na nowoczesnych systemach technologicznych. W toku projektu zaplanowano zakup pięciu sztuk tokarek konwencjonalnych, dwóch sztuk frezarek konwencjonalnych, jednej dłutownicy, kompletu mebli warsztatowych z imadłami oraz szaf narzędziowych. Obie pracownie przejdą również remont którego prace obejmą wykonanie posadzki przemysłowej, wykonanie podłogi żywicznej, malowanie ścian i sufitów oraz wymianę oświetlenia na energooszczędne. W ramach projektu zaplanowano również dostosowanie toalety do potrzeb osób niepełnosprawnych poprzez wymianę posadzki, kafelek, stolarki drzwiowej, urządzeń sanitarnych i pozostałego wyposażenia, malowanie ścian i sufitów oraz montaż poręczy.
Zakłada się, że w wyniku realizacji projektu nastąpi zwiększenie kompetencji / kwalifikacji około 346 absolwentów szkół zawodowych w Rudzie Śląskiej rocznie, uczących się w zawodach operator obrabiarek skrawających, technik mechanik, technik mechatronik, technik elektryk, elektryk, ślusarz, technik elektronik, technik informatyk oraz technik pojazdów samochodowych.
Projekt przyczyni się do rozwoju infrastruktury potrzebnej do prowadzenia kształcenia i szkolenia zawodowego młodzieży m.in. poprzez modernizację i wyposażenie pracowni do praktycznej nauki zawodu w Centrum Kształcenia Zawodowego w Rudzie Śląskiej.